NOCLEGI W DUSZNIKACH-ZDROJU

Atrakcje w Dusznikach

Duszniki-Zdrój to miasto uzdrowiskowe, położone nieopodal granicy z Czechami. Umiejscowione jest w towarzystwie Gór Stołowych oraz Gór Bystrzyckich, więc stanowi wspaniałą bazę wypadową na przyjazne turystom szczyty.

Miasto słynie przede wszystkim z pięknych widoków, które gwarantują pokryte zielenią góry. Wizytówką jego jest jednak uzdrowiskowy charakter – posiada aż 5 zdrojów w cenną wodą, która wspomaga leczenie wielu schorzeń. Zawiera ona mnóstwo cennych minerałów, które od lat przyciągają do tego miasta kuracjuszy w każdym wieku. Dzięki temu miasto rozrosło się i oferuje swoim mieszkańcom oraz turystom piękne pensjonaty i hotele umożliwiające noclegi turystom z najdalszych zakątków Polski a także Europy, teatry i sale koncertowe a także ośrodki sportowe takie jak stoki narciarskie. Duszniki- Zdrój gościły nawet biathlonistów w czasie Mistrzostw Europy w 2021 roku.

Co można zobaczyć w Dusznikach- Zdrój?

Czy warto zaplanować wczasy w tym mieście? Oczywiście, że tak! Jak każde miasto, Duszniki-Zdrój posiadają swój piękny rynek i to on jest obowiązkowym punktem zwiedzania. Znajduje się na nim kościół Piotra i Pawła z XVII w.,  figura Matki Bożej z Dzieciątkiem a także szereg zabytkowych kamienic.

Konieczne jest także odwiedzenie Parku Zdrojowego, ponieważ to on jest główną atrakcją miasta. Znajdują się tam piękne ogrody a także pijalnia wód mineralnych. Można obejrzeć tam także kolorową fontannę, która tryska w rytm muzyki Fryderyka Chopina. To na jego cześć utworzono Dworek Chopina, w którym odbywają się Międzynarodowe Festiwale pod jego patronatem, a takie powiązanie z artystą powstało dzięki jego pamiętnym koncertom, które dał w tym mieście w wieku 16 lat. 

Nieopodal Parku Zdrojowego znajduje się Muzeum Papiernictwa. Znajduje się ono w XVI-wiecznym młynie papierniczym. Można tam poznać historię papiernictwa na świecie iw Polsce a także uzyskać wiedzę na temat produkcji pieniędzy. W zwiedzaniu na pewno pomaga audio-przewodnik.

W ramach rekreacji warto wybrać się na jeden z wielu szlaków górskich. Przede wszystkim warty uwagi jest szlak na Orlicę, gdzie znajduje się wieża widokowa umożliwiająca podziwianie panoramy na całą okolicę a przy dobrej pogodzie – Śnieżkę. Na szczyt można udać się zarówno pieszo, jak i rowerem. Wycieczka spodoba się na pewno wielbicielom aktywnego wypoczynku a także kolekcjonerom pieczątek do książeczki KGP- Orlica należy bowiem do Korony Gór Polski. Innym przykładem górskiej wyprawy są Góry Stołowe oraz szlak na Szczeliniec Wielki i góry Bystrzyckie. Góry Stołowe oferują także atrakcję w postaci Błędnych Skał. 

Na terenie miasta znajdują się także ruiny zamku Homole, znajdujące się na wzniesieniu Gomoła.

Kolejnym ciekawym obiektem jest Rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem. Znajduje się tam rozległy teren, który jest reliktem epoki lodowcowej. Rośnie tam wiele gatunków roślin, a wśród nich można znaleźć rosiczkę- mięsożerną roślinę.

Wczasy w takim miejscy będą gwarancją na udany i aktywny wypoczynek w otoczeniu natury.